Kada je reč o držanju golubova, odabir odgovarajućeg prostora za različite rase golubova veoma je važan. Teže rase, kao što su Džinovski golubovi, Kokosari i slični, najbolje je smestiti u prizemni golubarnik sa slobodnim ispustom. S druge strane, golubovi letači, visokoletaci, prevrtaci i pismonosi preferiraju viši golubarnik. Ovaj tip golubova će se bolje snaći u visini nego u prizemlju.
Za lakše izletanje golubova, golubarnik bi trebao imati visinu od oko 80 cm ili više, sa otvorom za izletanje i poletistem. Kako bi se zaštitili od kiše i snega, koji mogu ući kroz pletenu žičanu mrežu, preporučuje se postavljanje malog krova iznad izletista.
U slučaju prizemnog držanja golubova, ispred golubarnika je potrebno obezbediti slobodan prostor za suncanje, kupanje i letnje aktivnosti, sve ogradjeno žičanom mrežom. Takođe, važno je da unutrašnjost golubarnika bude pravilno uređena. Pregrade u golubarniku treba da budu postavljene tako da obezbede dovoljno prostora za gnezda, koja služe za sparivanje golubova. Za mlade golubove i one koji ne leže na jajima, treba osigurati mesto za stajanje i odmaranje, kao i sedala za udoban odmor.
Bolesti i Neprijatelji Golubova
Zarazne bolesti kod golubova često se prenose sa zaraženih grla na zdrave, i to kontaktom, hranom i vodom. Osim toga, zarazni mikroorganizmi mogu ući u golubarnik putem ptica kao što su vrapci i gugutke, ali i kroz glodare poput miševa, pacova i drugih životinja.
Najčešće bolesti golubova uključuju: difteriju (boginje), psitakozu (ornitozu), paratifus, tuberkulozu i trihomonijazu. U borbi protiv ovih bolesti, redovno održavanje higijene i obezbeđivanje zdravih uslova za golubove od esencijalnog je značaja.
Osim bolesti, golubovima prijete i paraziti. Najčešći paraziti koji mogu napasti golubove su: preglji u perju, vasi (Columbicola columbae), običan ptičiji pregalj (Dermanyssus avium), kao i golubiji krpelj (Aaargas columbarum). Svi ovi paraziti mogu značajno ugroziti zdravlje golubova i treba ih redovno pratiti i kontrolisati.
Najveći neprijatelji golubova su predatori i glodari. Jastreb (Accipiter gentilis), kobac (Accipiter nisus), kao i pacovi (obični pacov – Rattus ratus i pacov – Rattus norvegicus), predstavljaju ozbiljnu pretnju. Takođe, domaće mačke su česti lovci na golubove, pa treba obezbediti siguran prostor za golubove kako bi se smanjila opasnost od ovih predatora.
Za očuvanje zdravlja golubova i zaštitu od bolesti i parazita, važno je redovno proveravati higijenu golubarnika, kao i pružiti im sigurno i udobno okruženje. Održavanje pravilne ishrane i prostora za odmor doprinosi opštem zdravlju golubova i njihovoj produktivnosti.
Оставите одговор