Engleski Tipler – Vrsni visokoletac iz Engleske
Engleski tipler je posebna rasa golubova koja je nastala ukrštanjem kratkokljunih letača sa engleskim belim visokoletacem. Ova rasa je u Engleskoj prvenstveno poznata kao visokoletac, a specijalizovana je za dug i neprekidan let. Engleski tipleri su poznati po tome što mogu da lete 10 do 12 časova, a izuzetno i 18 do 19 časova bez prestanka, što ih čini pravim majstorima leta.
Golubovi ove rase lete u jatima i karakterišu se širokim grudima, kratkim i suženim telom koje se prema repu postepeno uspinje. Imaju uske i okrugle glave, bez coskova ili pljosnatih površina, dok su oči beličaste ili biserno bele. Osnovne boje engleskog tiplera su crvena, plava, žuta, crna, plavo kovan, dok su u najvećem broju slučajeva šareni, često sa belim prskanjem u osnovnim bojama. Takođe, često se javljaju i trobojne varijante.
Važno je napomenuti da engleski tipler u svojoj domovini, Engleskoj, nema jedinstveni standard jer se često pojavljuju različite kombinacije boja i struktura tela. Među većim greškama u ovoj rasi navode se kratke noge, horizontalno drženje tela, kratak i kuglast vrat, ispupčeno čelo, viseca krila ispod repa, te dug i uski oblik tela. Velicina nožnog prstena je IV.
Američki Kraljevski Golub (King) – Težak i impozantan golub iz Amerike
Američki kraljevski golub, poznat i kao King, potiče iz Severne Amerike i nastao je ukrštanjem nekoliko težih rasa golubova, kao što su pismonosi, malteški i rimski golubovi. Ovaj golub je poznat po svom impozantnom izgledu i dimenzijama, koje se ne razlikuju značajno između belih i obojenih varijanti. U poslednje vreme, prihvaćene su boje poput bele, crne, srebrne, plave, plave kovane, crvene i žute.
Američki kraljevski golub je vrlo popularan zbog svoje velike veličine i sposobnosti da brzo stiče težinu. Danas američki farmeri koriste specijalizovanu hranu koja omogućava da se golubovi uzgajaju efikasno, trošeći samo 2,2 do 2,3 kg hrane za 1 kg prirasta. Prethodno su trošili mnogo više hrane, do 5 kg za 1 kg prirasta. Ovi golubovi se često koriste i za meso, a mladi se kolju kada dostignu 30 dana života. Američki kraljevski golubovi legu i do osam puta godišnje, a stariji golubovi mogu dostići težinu od 850 do 1050 grama, dok ima i primeraka koji dosežu čak 1500 grama.
Lepezasti Golub – Paunas – Golub sa neodoljivim repom
Lepezasti golub, poznat i kao paunas, jedna je od najstarijih rasa golubova. Ovi golubovi su prepoznatljivi po svom izuzetnom repu koji podseća na rep pauna. Poreklo ove rase vodi iz istočne Indije, a u Evropu su ih doneli holandski moreplovci u XV veku. Zbog svoje velike privrženosti čoveku, lepezasti golubovi su savršen izbor za uzgajanje kao ukrasne ptice, idealni za dvorišta i ograđene prostore.
Glavna karakteristika ove rase je veličanstveni rep, koji je uspravan, raskošan i podseća na lepezu. Rep je gotovo u obliku kruga, sa blagim podsećajem na pticu pauna, i pri tome golubovi stalno drže povijeni vrat. Boje perja lepezastih golubova mogu biti jednobojne u različitim varijantama, ali se često javljaju i šareni sa obojenim štitovima na krilima, kao i jednobojni golubovi sa belim repom. Noge lepezastih golubova su kratke i gole, a karakteristične su i crvene boje. Ovi golubovi se lako uzgajaju i odgajivači ih preporučuju zbog njihove lepote i privrženosti.
Među greškama koje se javljaju u ovoj rasi su preveliko nezgrapno telo, dug vrat koji prelazi kroz rep pri paradnom držanju, duga leđa i nepravilno postavljeni repni peraji. Takođe, golubovi sa otvorima u kružnom delu repa, ili sa perjem na nogama, nisu poželjni. Lepezasti golubovi imaju kratke noge i visoko držanje, a važno je da njihov rep ima dovoljno peraja da zadrži svoj spektakularni oblik. Velicina nožnog prstena je IV.
Оставите одговор